A GKI konjunktúraindexe júliusban több mint egyéves, tavaly március óta nem látott mélypontjára esett. Ez év áprilisa óta az üzleti várakozások mintegy 8, a fogyasztóiak viszont több mint 20 ponttal estek, júliusban a cégek és a lakosság pesszimizmusa hasonló mértékben erősödött. (A lakossági felmérésre még a „rezsiemelés” bejelentése előtt került sor.) A cégek áremelési törekvése összességében nem változott, a magyar gazdaság helyzetének megítélése tovább romlott.
A GKI konjunktúraindexe május után júniusban is 5 ponttal csökkent, ezzel 15 havi mélypontjára süllyedt. Az üzleti várakozások ismét bő 3, a fogyasztóiak viszont újra mintegy 10 ponttal estek az előző hónaphoz képest. Az emberek legutóbb a Covid-járvány kirobbanásakor voltak a mostaninál pesszimistábbak.
A GKI konjunktúraindexe az áprilisi 8 pontos javulás után májusban 5 ponttal csökkent. Ez nagyon jelentős hullámzás, ugyanakkor a májusi érték nagyjából megegyezik az egy évvel korábbival. Májusban az üzleti várakozások mintegy 5,5, a fogyasztóiak 9,5 ponttal csökkentek. Ez az áprilisi hurráoptimizmus után visszatérést jelent az elmúlt hónapok egyébként derűlátó véleményéhez. Kivétel a nemzetgazdaság jövőjének megítélése, mely az elmúlt tíz évben csak a Covid-járvány kezdetekor és a Széll Kálmán terv megszorításai idején volt rosszabb - írja értékelésében a kutatóintézet.
A GKI konjunktúraindexe márciusban 2021 késő tavaszi szintjére esett, ami elsősorban a fogyasztói bizalmi index romlásának következménye. A felmérés szerint az üzleti várakozások csak az iparban és a szolgáltató szektorban lettek rosszabbak, az építőiparban és a kereskedelemben nem. Minden ágazatra jellemző, hogy a magyar gazdaság helyzetének megítélése a Covid-járvány megjelenésekor tapasztalt, drámai mértékben lett pesszimistább, de a cégek a maguk helyzetén ezt még alig érzékelik.
Az októberihez képest jelentősen, csaknem 5 ponttal mínusz 23,7 pontra zuhant novemberben a GKI konjunktúraindexe és így már a nyár eleji szintjét sem éri el. A főindex nagyfokú esése az üzleti várakozások zuhanásának következménye (7 ponttal mínusz 20,4 pontra9, ugyanis a fogyasztói bizalmi index minimálisan még javulni is tudott októberről novemberre (1 ponttal mínusz 33 pontra emelkedett). Az üzleti várakozások indexén belül az látszik, hogy drámai mértékben, áprilisi mélypontjának közelébe zuhant a szolgáltató és kereskedelmi cégek bizalmi indexe, és nagyon jelentős volt a pesszimizmus erősödése az iparvállalatok körében is. Ez nem véletlen, mert a cégek megkérdezésére november közepén került sor, amikor már érvényben voltak az újabb szigorú kijárási korlátozó lépések. A lakosságot még november elején kérdezték meg.
Az üzleti bizalmi index emelkedésének köszönhetően júniusban az előző havinál nagyobb mértékben, 7,6 ponttal mínusz 20,5 pontra nőtt a GKI konjunktúraindexe, a mutató azonban így is csak 44 százalékát dolgozta le két hónap alatt az áprilisi zuhanásának - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.
Hároméves mélypontra, mínusz 1,1 pontra bukott az év utolsó hónapjára a GKI konjunktúraindexe, mivel az üzleti várakozások markánsan romlottak 7-ről 1,5 pontra, a fogyasztói várakozások viszont kicsit javultak (mínusz 9,2-ről mínusz 8,4 pontra).
Októberben az üzleti hangulat az előző havi nagy esés után kissé korrigált, a fogyasztói bizalom viszont visszaesett. Így GKI konjunktúraindexe kissé tovább mérséklődött, és közel hároméves mélypontján van.
Jelentősen javultak a fogyasztói várakozások Magyarországon, az üzletiek viszont romlottak, de az utóbbiak körében is megmaradt a korábban tapasztalt optimizmus - derül ki a GKI által, az EU támogatásával végzett felmérésből. A GKI-Erste konjunktúra-index értéke októberben tovább emelkedett, és ezzel megközelítette tavaly év végi szintjét.
Novemberben az októberi, igen magas értékéhez (1,2 pont) képest kissé csökkent (0,7 pontra) a GKI-Erste konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés adatiból összességében az olvasható ki, hogy októberhez képest az üzleti várakozások nem változtak (7,7 ponton, azaz mintegy féléves csúcson ragadtak), a fogyasztóiak viszont rosszabbak lettek.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Ez a válasz a korábbi csapásra.
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.